AktualnościPolecaneRynek i Prawo

Informacje z rynku rzepaku – Raps Radar

NIEMCY – wzrost importu rzepaku do UE o 45%

Pomimo znacznie większych niż w ubiegłym roku zbiorów rzepaku w Europie wzrasta import tego surowca do UE-27.  Przekracza on znacznie poziom z ubiegłego roku. Od lipca do lutego z krajów spoza Unii Europejskiej do krajów członkowskich sprowadzono już ponad 4,6 miliona ton. Jest to wzrost o 45% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Obok dużej podaży unijnego rzepaku, głównym powodem tak dużego importu jest jego dostępność i ceny na światowych rynkach.

Źródło: UFOP : Chart of the Week

AUSTRALIA  – Historyczny rekord produkcji canoli

Rekordowa zimowa produkcja roślin w Australii
Produkcja roślin w okresie zimowym  w Australii szacowana jest na 67,3 mln ton w sezonie 2022-23, przewyższając rekord z poprzedniego roku o dodatkowe 4 mln ton. Oznacza to wzrost o około 8,4% w stosunku do danych z Australian Crop Report z grudnia 2022 r. Szacuje się, że produkcja pszenicy z poziomu 39,2 mln t i canoli z 8,3 mln t osiągnęła nowe rekordy. Oczekuje się, że podobne rekordy osiągnie również produkcja jęczmienia.

Źródło: https://www.agriculture.gov.au/abares/research-topics/agricultural-outlook/australian-crop-report/overview

KANADA  – prognozy wzrostu powierzchni uprawy rzepaku w przyszłym sezonie

W sezonie 2022-23 w Kanadzie rzepak został wysiany na powierzchni 8,7 mln ha, do zbioru przewiduje się 8,6 mln ha. Po ubiegłorocznej suszy średnie plony powrócą do poziomu 2,11 t/ha.  W kolejnych latach 2023-24 prognozuje się, że powierzchnia uprawy canoli tylko nieznacznie wzrośnie do 8,8 mln ha. Wynika to z faktu, że równie atrakcyjne są ceny dla innych upraw, takich jak pszenica i groch. Produkcja canoli prognozowana jest na poziomie 18,5 mln, przy założeniu optymalnych warunków pogodowych w okresie uprawy.

Źródło: https://agriculture.canada.ca/en/canadas-agriculture-sectors/crops/reports-and-statistics-data-canadian-principal-field-crops

URUGWAJ  – możliwości eksportowe dla rzepaku

W 2022 r. urugwajscy rolnicy uprawili rzepak na znacznie większym areale, który wynosił 345 tys. ha. Wykorzystali dobre warunki do siewu i uprawy oraz korzystne ceny spowodowane możliwością eksportu (głównie do Wielkiej Brytanii). Dane Krajowej Dyrekcji Celnej wskazują, że sprzedaż zagraniczna nasion rzepaku w okresie od listopada 2021 do października 2022 osiągnęła 225 tys. ton. Liczba ta stanowi znaczny wzrost o 93% w porównaniu do 117 tys. ton wyeksportowanych w poprzednim roku.

Źródło: https://www.gub.uy/ministerio-ganaderia-agricultura-pesca/comunicacion/publicaciones/anuario-opypa-2022/analisis-sectorial-cadenas-productivas/colza, https://www.urupov.org.uy/wp-content/uploads/2022/12/Informe-Colza-2022-URUPOV.pdf

AMERYKA  – EL NINO – powraca…?

Jak wynika z nowej aktualizacji Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w nadchodzących miesiącach, może się rozwinąć ciepły front El Niño przerywając trwającą od trzech lat dominację La Niña, która wpływała na wzorce temperatury i opadów w różnych częściach świata. Objęte konsekwencjami mogą być regiony w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na tych obszarach można się spodziewać większych niż zwykle upałów, suszy czy pożarów w Australii, a w Europie północnej zimy mogą być bardziej suche i zimne.

Źródło: https://public.wmo.int/en/media/press-release/wmo-update-el-ni%C3%B1o-may-return, ,https://oceanservice.noaa.gov/facts/ninonina.html

Australia – Dwukierunkowa uprawa rzepaku – nowy sposób uprawy rzepaku?

Dwukierunkowa uprawa rzepaku testowana jest w Australii od wielu lat. Jej celem jest sprawdzenie czy wypas owiec może mieć pozytywny wpływ na walkę z chorobami, szkodnikami i chwastami.  Jak wynika z przeprowadzonych wdrożeń po wypasie plon ziarna tylko nieznacznie spadł. Szczególnie w rejonach o wysokich i średnich opadach deszczu, dwukierunkowy sposób uprawy skutecznie ograniczał presję ze strony chwastów i chorób. Na obszarach o niższej ilości opadów wypas nie ograniczał przychodów. Taki system uprawy może oferować oprócz paszy dla owiec także możliwość zbioru ziarna.

Źródło: Want to supercharge your profit? Dual-purpose canola may be just the ticket | Groundcover (grdc.com.au)

Źródło: Rapool Polska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X