AktualnościPolecane

Jęczmień ozimy – dobry przedplon dla rzepaku

Powierzchnia upraw jęczmienia ozimego w Polsce z roku na rok wzrasta. W sezonie 2021/22 wynosiła prawie 300 tysięcy hektarów. Powrót do tej uprawy jest spowodowany coraz lepszą jakością odmian wpisywanych do Krajowego Rejestru COBORU. Nowe odmiany jęczmienia charakteryzują się niezawodnością w plonowaniu oraz dobrą mrozoodpornością.

Jęczmień ozimy jest to gatunek, który ma najkrótszy okres wegetacji ze wszystkich zbóż. Dlatego też jest bardzo dobrym przedplonem dla rzepaku ozimego. Sprawdza się przede wszystkim na lżejszych glebach przy niezbyt wygórowanych wymaganiach klimatycznych i glebowych. Oprócz tego jęczmień jest odporny na suszę wiosenną i nie ma dużych wymagań wodnych.

Jęczmień ozimy podobnie jak pszenica posiada wysoki potencjał plonotwórczy. Plony jęczmienia szacowane są na poziomie 95 dt/ha – niższe od plonów pszenicy, ale wyższe niż pszenżyta ozimego i żyta. Wybierając odpowiednie odmiany takie, które wysoko plonują można dodatkowo zwiększyć plon. Różnice między odmianami potrafią sięgać nawet jednej tony.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X