AktualnościGaleriaOdmianyPolecane

Lustracja rzepaku w fazie rozwoju łuszczyn

09.06.2020 r.  przeprowadziliśmy lustrację kolekcji odmian rzepaku z hodowli Rapool.  Na poletkach  doświadczalnych w Stacji Hodowlano-Doświadczalnej w Spytkówkach znajduje się około 20 odmian rzepaku.  Obecnie rzepak znajduje się w fazie  głównej (makrostadium) BBCH 7 –  Formowanie i rozwój łuszczyn. Faza rozwoju łuszczyn rozpoczyna się z końcem kwitnienia, gdy na plantacji znajdują się pojedyncze żółte kwiatki. Poszczególne mikrostadia rozwoju rośliny określane są według procentu łuszczyn, które osiągnęły już typową (właściwą) wielkość:
BBCH 71 około 10% łuszczyn osiągnęło typową wielkość
BBCH 72 około 20% łuszczyn osiągnęło typową wielkość
BBCH 73 około 30% łuszczyn osiągnęło typową wielkość
BBCH 74 około 40% łuszczyn osiągnęło typową wielkość
BBCH 75 około 50% łuszczyn osiągnęło typową wielkość
BBCH 76 około 60% łuszczyn osiągnęło typową wielkość
BBCH 77 około 70% łuszczyn osiągnęło typową wielkość
BBCH 78 około 80% łuszczyn osiągnęło typową wielkość
BBCH 79 prawie wszystkie łuszczyny osiągnęły typową wielkość

Z rolniczego punktu widzenia jest to bardzo ważna faza rozwojowa, ponieważ w tym czasie następuje przyrost masy łuszczyn i nasion oraz zachodzą zmiany w zawartości chlorofilu w nasionach. W fazie rozwoju łuszczyn łodygi zaczynają blednąć, liście żółkną i opadają. Zielone, gładkie łuszczyny stopniowo guzowacieją wskutek wzrostu nasion. W nasionach zachodzą zmiany biochemiczne prowadzące do nagromadzenia substancji zapasowych. Łuszczyny i nasiona stopniowo tracą wodę, a zawartość chlorofilu w nasionach po osiągnięciu maksimum obniża się.Plon rzepaku ozimego jest iloczynem liczby nasion na jednostce powierzchni (przykładowo na m2) i ich masy. Liczba nasion na jednostce powierzchni zależy od liczby roślin, liczby rozgałęzień na 1 roślinie, liczby łuszczyn na pędzie głównym i pędach bocznych oraz od liczby nasion w łuszczynach na pędzie głównym i na pędach bocznych.

Jedną z odmian, na które warto zwrócić uwagę jest odmian TEMPTATION F1, która średniowcześnie kwitnie i dojrzewa. Poza tym warto zwrócić uwagę na bardzo szybkie wypełnianie łuszczyn, równomierne dojrzewanie i szybkie oddawanie wody co ułatwia zbiory i zmniejsza ryzyko strat.

Kolejna odmianą jest CROTORA F1 – najnowsza propozycja odmiany z podwyższoną odpornością na najczęściej występujące rasy kiły kapustnych. Wpisana do Krajowego Rejestru Odmian w styczniu 2020 roku. Charakteryzuje ją m.in. równomierne dojrzewająca w strukturze łanu.

Zapraszamy do obejrzenia kolekcji odmian:

 

X