AktualnościPolecaneRynek i Prawo

Od 30 maja bez maseczek – czy wszędzie?

Od 30 maja rozpocznie się IV etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 – tak wynika z dzisiejszej (27 maja 2020 r.) konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  • Od 30 maja zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeżeli zachowany jest dystans społeczny (2 m). W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe.
  • W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki i dystans społeczny.
  • Od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą wymagania sanitarne.
  • Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki.
  • Od 6 czerwca rząd wprowadza odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii pod 3. warunkami: to nie jest obowiązek – to możliwość; widownia wypełniona do 50%; konieczność noszenia maseczek.
  • Od 6 czerwca dozwolone będą zgromadzenia do 150 osób. Obowiązuje jednak zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane  w oparciu o stan epidemiologiczny – od 30 maja.

Nadal jednak powinniśmy zachowywać czujność, unikać tłumów, zachowywać dystansowanie społeczne.

X