AktualnościOchronaPolecane

Szkodniki łuszczynowe w rzepaku

Chowacz podobnik oraz pryszczarek kapustnik to gatunki, których larwy rozwijają się w łuszczynach rzepaku, niszcząc nasiona.

Jako pierwszy na plantacje rzepaku nalatuje chowacz podobnik. Pierwsze osobniki tego szkodnika mogą opuszczać miejsca zimowania, gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C, a masowy wylot następuje w okresie zakwitania rzepaku. Samice chowacza zaczynają składać jaja, gdy pierwsze łuszczyny osiągają długość 1–3 cm. Po 8–9 dniach wylęga się larwa, która żeruje wewnątrz łuszczyny na zalążkach nasion. Larwa jest biała, długości około 5 mm, ma brunatną głowę. Jedna larwa niszczy 3–5 nasion rzepaku w łuszczynie. Uszkodzone łuszczyny są lekko zgięte w miejscu, gdzie złożone zostało jajo. Na łuszczynach widać również małe otwory, przez które dorosła larwa opuściła łuszczynę. Larwy przepoczwarczają się w glebie. W lipcu i sierpniu pojawiają się młode chrząszcze, które zimują w warstwie ściółki. Chowacz podobnik wydaje tylko jedno pokolenie w roku.

 

Po chowaczu podobniku, od początku kwitnienia na plantacje nalatuje pryszczarek kapustnik. Samice składają jaja do wykształcających się łuszczyn, preferują miejsca uszkodzone, np. przez chowacza podobnika. Rozwój jaja trwa 3–4 dni, a larw 7–10 dni. Larwy są beznogie, długości do 2 mm, początkowo przezroczyste, później białe do żółtych. Występują zwykle po kilkadziesiąt w jednej łuszczynie. Wysysają soki z młodych nasion oraz ze ścian łuszczyn. W najbardziej uszkodzonych łuszczynach można znaleźć nawet ponad 100 larw. Uszkodzone łuszczyny przed dojrzewaniem nabrzmiewają, skręcają się i żółkną, następnie pękają i osypują się przed zbiorem. W zależności od warunków termicznych w Polsce występują 2–3 pokolenia pryszczarka kapustnika. Całkowity rozwój jednego pokolenia trwa około jednego miesiąca.

Czym zwalczać szkodniki łuszczynowe?
https://www.agro.basf.pl/pl/produkty/Fastac®-Active-050-ME.html

 

Fot. Rapool

 

X