AktualnościNawożeniePolecane

Wcześniejsze stosowanie nawozów azotowych – nowe rozporządzenie

Dzisiaj (8 lutego 2023 roku) zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Według tego rozporządzenia dozwolone jest stosowanie nawozów azotowych w lutym, ale pod pewnymi warunkami. Program ten definiuje termin i warunki stosowania i przechowywania nawozów zawierających azot, sposoby nawożenia czy dokumentowanie realizacji programu.

Nie trzeba już czekać z nawozami azotowymi do 1 marca, jeśli rośliny wykazują sygnały wznowienia wegetacji, a pogoda pozwala na przeprowadzenie takiego nawożenia. Nowy Program działań wprowadza możliwość stosowania nawozów w lutym wtedy, gdy nastąpi przejście średniej temperatury powietrza, przez 5 kolejnych po sobie dni, przez próg:
– 3°C w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych;
– 5°C w przypadku pozostałych upraw;
– na powierzchni 95% danego powiatu.

O możliwości nawożenia azotem w poszczególnych powiatach będą decydować komunikaty IMGW. Wykaz powiatów, na terenie których możliwe jest wcześniejsze rozpoczęcie wiosennego nawożenia, można znaleźć w serwisie Agrometeo IMGW-PIB.

https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia

Pełna treść rozporządzenia Rady Ministrów zamieszczona jest  w Dzienniku Ustaw z 2023 r. poz. 244.

Źródło: IMGW

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X