AktualnościNawożeniePolecaneWydarzenia

Wiosenne nawożenie rzepaku

Podczas Akademii Rzepaku na poletkach doświadczalnych w PW Farol w Falęcinie firma Timac Agro Polska przygotowała odkrywkę glebową. Na podstawie odkrywki Piotr Kotowski z Timac Agro dokonał oceny profilu glebowego oraz systemu korzeniowego rzepaku. W gospodarstwie, w którym odbywała się Akademia rzepak jest uprawiany na glebach III i IV klasy bonitacyjnej, na stanowisku po grochu.

Piotr Kotowski podkreślał, że firma Timac Agro zawsze zwraca uwagę na glebę. Rozwiązania zastosowane w nawozach z oferty firmy, mają na celu zwiększenie fizycznego, biologicznego i chemicznego potencjału gleby. Opierają się one na naturalnych substancjach poprawiających jakość gleby oraz substancjach aktywujących jej życie mikrobiologiczne. Firma oferuje innowacyjne formuły i rozwiązania dostosowane pod względem składu i zastosowania do konkretnej uprawy. Zdaniem prelegenta ważną role w nawożeniu roślin odgrywa dokarmianie dolistne. Piotr Kotowski rekomendował zastosowanie kilku produktów z portfolio firmy Timac Agro.

GENAKTIS

Płynny nawóz biostymulujący zawierający ekstrakty z roślin i alg brunatnych. Składa się z azotu (N 9%), fosforu (P 5%), potasu (K 7%), boru (B 0,01%), miedzi (Cu 0,002%0, żelaza (Fe 0,02%) oraz molibdenu (Mo 0,001%). Wszystkie te makro i mikroelementy dostarczają dawkę energii i składników pokarmowych dla szybkiego odżywienia roślin. Poprawiają fizjologię i fotosyntezę w celu przygotowania rośliny do realizacji jej potencjału genetycznego. GENAKTIS zwiększa odporność roślin, umożliwia przystosowanie się roślin do zmiennych warunków pogodowych, optymalizuje najważniejsze proces biochemiczne w roślinach, zmniejsza działanie czynników stresowych zwłaszcza stresu wodnego, zwiększa pobranie makro i mikroelementów z gleby. Produkt polecany jest do zastosowania w czasie kwitnienia rzepaku z zabiegiem na opadanie płatka. Efekty jest widoczny w budowaniu długich i wypełnionych łuszczyn co daje wzrost masy tysiąca nasion przekładając się bezpośrednio na plon. Sprzedawany jest w opakowaniach 10 l.

SEACTIV GOLD

Jest to płynny nawóz zawierający kompleks SEACTIV®, bor (B 5,7%) oraz molibden (Mo 0,35%). Kompleks SEACTIV® jest stworzony na bazie wyselekcjonowanych alg morskich. Stymuluje rozwój roślin, poprawia ich odżywianie aktywując rozwój systemu korzeniowego i transport składników pokarmowych, zwiększa efektywność procesu fotosyntezy i produkcję cukrów (więcej energii dla potrzeb rozwojowych roślin), dostarcza w pełni przyswajalnych mikroelementów wpływających pozytywnie na wielkość i jakość plonu. Oprócz tego SEACTIV GOLD zapobiega niedoborom boru i molibdenu, które odpowiadają za produkcję pyłku i zapylanie, podział komórek, tworzenie i transportu cukrów, pobieranie i przetwarzanie azotu. Nawóz ten przeznaczony jest do stosowania w uprawach wymagających zasilania borem i molibdenem, m.in. w rzepaku. Produkt sprzedawany jest w opakowaniach 10 l oraz beczkach 60 i 200 litrów.

inFOLEN

Jest to dolistny nawóz azotowy, zawierający specjalnie dobrane ekstrakty, działające na dużo szybsze pobieranie i efektywne wbudowywanie azotu w struktury rośliny. W swoim składzie zawiera 19% azotu (forma amidowa), 10% siarki (SO3), 5% magnezu (MgO) oraz 1,5% biostymulującego kompleksu inFolen (wyciąg z alg i roślin). inFolen działa nawet w niesprzyjających warunkach efektywnie odżywiając azotem, siarką i magnezem, jednocześnie stymuluje rośliny do intensywnego przetwarzania pobranego składnika na białka. Zawarty w tym nawozie azot zapewnia możliwość budowania podstawowych struktur roślinnych, siarka jest niezbędna dla skutecznego wykorzystania azotu w przemianach do białek oraz jego pobieraniu przez korzenie, a magnez jest konieczny dla procesu fotosyntezy i przetwarzania azotu. Kompleks aktywny natomiast reguluje równowagę hormonalną odpowiedzialną za otwieranie aparatów szparkowych, dzięki czemu rośliny szybko pobierają podane składniki, dodatkowo inFolen wpływa na jakość cieczy roboczej przez co zdecydowanie poprawia przyleganie kropli cieczy do blaszek liści. Nawóz ten wpływa także na wyższą aktywność enzymatyczną w liściach, dzięki czemu rośliny dużo szybciej przerabiają dostarczony azot amidowy na amonowy, a następnie na aminokwasy i białka, które budują plon. Nawóz ten zalecany jest do stosowania na początku kwitnienia rzepaku lub na zieloną łuszczynę z ostatnimi zabiegami ochrony insektycydowej. Zalecana dawka to 30-40 l/ha, można stosować dawkę dzieloną 2 x 15l/ha. Produkt sprzedawany jest w opakowaniach 20 l oraz w kontenerach 1000 l.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X