Ochrona

Chroniąc rośliny, chronisz życie

Rok 2020 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. Hasło przewodnie tego całorocznego święta brzmi: „Chroniąc rośliny, chronisz życie”.

Obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin są niepowtarzalną okazją do przypomnienia społeczeństwom, politykom i decydentom na całym świecie, że rośliny są bardzo ważne dla naszego życia i jak wiele im zawdzięczamy. Pomogą zwrócić uwagę, że ochrona zdrowia roślin może przyczynić się do wyeliminowania głodu, zmniejszenia ubóstwa, ochrony środowiska i pobudzenia rozwoju gospodarczego.

Rośliny są fundamentalną częścią życia na Ziemi. Bez nich nie mogłaby istnieć większość innych form życia, w tym człowiek. Pochłaniając ogromne ilości dwutlenku węgla, rośliny produkują tlen, którym oddychamy. Stanowią żywność dla nas i dla wielu zwierząt. Są ozdobą naszych ogrodów i domów. Ale przede wszystkim kształtują środowisko naszego życia, oddziałując na warunki klimatyczne, zmniejszając zanieczyszczenia powietrza i hałas.

Jednak na zdrowie roślin czyha wiele zagrożeń. Są to przede wszystkim szkodniki i choroby roślin, które obecnie co roku niszczą aż 40 procent światowych plonów, powodując straty szacowane przez FAO na 220 miliardów dolarów. Za sprawą intensywnej wymiany handlowej towarów roślinnych oraz ożywionego ruchu turystycznego, organizmy szkodliwe dla roślin mogą bardzo szybko przemieszczać się nawet na bardzo dalekie odległości. Dodatkowo, odczuwalne już na całym świecie zmiany klimatu, sprzyjają rozprzestrzenianiu i zadomowieniu nowych gatunków organizmów szkodliwych, stanowiąc poważne zagrożenie dla produkcji roślinnej.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która dba o zdrowie roślin w Polsce, przygotowuje i koordynuje szereg działań promujących Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin. Będziemy organizować różne wydarzenia, mówić i pisać o zagrożeniach dla zdrowia roślin oraz metodach przeciwdziałania tym zagrożeniom, o organizmach pożytecznych dla roślin i tajnikach życia roślin. Chcemy też razem z Państwem zastanawiać się, na ile rośliny mogą pomóc ludziom w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatu. Świat Roślin jest pasjonujący, a my staramy się go Państwu przybliżyć.

Naszym celem na 2020 rok jest zachęcenie urzędów, podmiotów gospodarczych, organizacji pozarządowych, naukowców oraz ogółu społeczeństwa, a przede wszystkim dzieci i młodzież, w tym studentów do współpracy i przyłączenia się do organizowanych konkursów, wystaw, festiwali i pokazów. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia licznych placówek Inspekcji na terenie kraju i zapoznania się z naszą pracą w biurach, w terenie i w laboratoriach.

Na tej specjalnej stronie internetowej Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce mogą Państwo znaleźć informacje o interesujących wydarzeniach MRZR.

Zapraszamy Państwa do wspólnych obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin pamiętając, że rośliny nas żywią, leczą i chronią, a nasze zdrowie jest uzależnione od ich zdrowia.

 

Źródło: rokroslin.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X