Ochrona

Zasady stosowania środków ochrony roślin

????????????????????????????????????

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin to doskonała okazja na to, aby przypomnieć jak ważne jest zdrowie roślin zarówno w ujęciu globalnym jak i regionalnym.

Aby zapewnić ostatecznym konsumentom zdrową żywność wysokiej jakości niezbędna jest ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. W związku z tym, iż ochrona chemiczna niesie ze sobą ryzyko dla bezpieczeństwa człowieka oraz dla środowiska przy stosowaniu środków ochrony roślin należy bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych warunków, m.in.:

  • Stosować można tylko i wyłącznie środki ochrony roślin, które posiadają odpowiednie zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopuszczające dany środek do obrotu i stosowania. Preparaty powinny być w oryginalnym opakowaniu, zaopatrzone w etykietę w języku polskim,
  • Zabieg powinien być wykonany w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, przy wietrze nie większym niż 4m/s, ze szczególnym uwzględnieniem lotów owadów zapylających.
  • Zabiegi mogą być wykonywane przez osoby dorosłe, które posiadają stosowne do tego uprawnienia tzn. odbyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin.
  • Sprzęt wykorzystywany do wykonania zabiegów musi być sprawny technicznie i skalibrowany tak, aby zapewnić prawidłowe stosowanie ś.o.r. Potwierdzeniem takiego stanu jest m.in. znak kontrolny przyklejony w sposób trwały na opryskiwaczu.
  • Każdy profesjonalny użytkownik środków ochrony roślin musi prowadzić i przechowywać przez co najmniej 3 lata dokumentację dotyczącą stosowanych przez nich środków ochrony roślin (tzw. ewidencję) zawierającą nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania, dawkę, obszar i uprawy, na których preparat został zastosowany.

Należy również pamiętać o obowiązku stosowania zasad integrowanej ochrony, czyli wykorzystywaniu dostępnych metod ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, w szczególności metod nie chemicznych, które zminimalizują ryzyko zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska.

Zachowanie zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin jest niezmiernie istotne zarówno dla wykonującego zabieg, jak również dla ochrony środowiska w szczególności owadów zapylających i wód.

PRAWIDŁOWE STOSOWANIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN TO GWARANCJA ZDROWEJ ŻYWNOŚCI.

Źródło: rokroslin.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X