AktualnościOchronaPolecane

Coraz więcej szkodników w rzepaku – komunikat IOR – PIB

https://www.agrofagi.com.pl/

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że na roślinach rzepaku ozimego w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) w żółtych naczyniach odłowiono setki chrząszczy chowacz czterozębnego (około 700). Próg ekonomicznej szkodliwości (20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach) dla tego agrofaga został przekroczony.

Fot. Rapool

Po raz pierwszy w tym sezonie wegetacyjnym odłowiono chrząszcze chowacz brukwiaczka. W trzech żółtych naczyniach odłowiono w sumie 22 chrząszcze tego szkodnika. Próg ekonomicznej szkodliwości dla chowacza brukwiaczka: 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach.

Fot. Rapool
Fot. https://www.agrofagi.com.pl/

Ponadto odłowiono kilka chrząszczy słodyszka rzepakowego oraz pojedyncze chrząszcze pchełki czarnej i rzepakowej. Słodyszek rzepakowy wyrządza największe szkody, gdy pąki kwiatowe są jeszcze zamknięte, ponieważ żywiące się pyłkiem chrząszcze przegryzają pąki, aby dostać się do pokarmu.

W najbliższych dniach temperatura ma osiągać nawet 17°C, w związku z tym możemy się spodziewać większej liczby chrząszczy wyżej wymienionych agrofagów w żółtych naczyniach.

Źródło: https://www.agrofagi.com.pl/

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X