AktualnościOchronaPolecane

Liczne szkodniki na liściach rzepaku – komunikat IOR 07.10.2021

Fot. IOR

W Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano liczne uszkodzenia, które mogły zostać wyrządzone przez  larwy gnatarza rzepakowego, które zaobserwowano na liściach, oraz przez gąsienice sówkowatych. Młode larwy gnatarza rzepakowego zeskrobują tkankę i wygryzają niewielkie otwory, natomiast starsze zjadają  całe liście, pozostawiając gołożery. Podstawą do wykonania zabiegu insektycydowego jest przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości tj. gdy na jednej roślinie występuje 1 larwa gnatarza w fazie BBCH 11-19.

Larwa gnatarza rzepakowca, Fot. IOR

Na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano również pojedyncze larwy tantnisia krzyżowiaczka. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego agrofaga: 1 larwa na 1 roślinie (BBCH 12-19).

Larwa tantnisia krzyżowiaczka, Fot. IOR

Ponadto na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano liczne osobniki mączlika oraz mszycy kapuścianej i brzoskwiniowej. Warto zwrócić w obecnym czasie szczególną uwagę na mszycę brzoskwiniową. Wyrządzane przez nią szkody związane z przenoszeniem wirusów m.in. wirusa żółtaczki rzepy nasilają się w ostatnich latach.

Mszyce na liściach rzepaku, Fot. IOR
Mączliki, Fot. IOR

Źródło: IOR

Czym zwalczać szkodniki w rzepaku –  link do Programu poniżej!

https://akademiarzepaku.pl/wp-content/uploads/2021/03/program_szkodniki.pdf

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X