AktualnościNawożeniePolecane

Siejesz rzepak – zacznij od właściwego przygotowania stanowiska

Fot. AdobeStock

Każdy, kto już kilka razy siał rzepak wie jak ogromną rolę w plonowaniu mają równomierne i szybkie wschody roślin. Jest to bardzo ważne. Niestety nie na wszystkie czynniki determinujące dobre wschody mamy wpływ. Nie będziemy zajmować się tymi, na które nie mamy wpływu np. opadami czy temperaturą. Zajmiemy się natomiast czynnikami, na które decydujący wpływ ma rolnik.

Jeśli zaplanowałeś posiać rzepak, to już kosząc przedplon pamiętaj o właściwym ustawieniu sieczkarni w kombajnie oraz równomiernym (na ile to tylko możliwe) rozrzuceniu sieczki słomy po polu. Jest to ważne – niezależnie od tego, jaką technologię uprawy i siewu wybierzesz. Słoma to najtańszy sposób na dostarczenie sporej dawki składników pokarmowych, ale przede wszystkim jest źródłem materii organicznej dla naszej gleby. Jest to nieoceniona wartość, ponieważ większa zawartość próchnicy to ogromny rezerwuar wody oraz łatwo dostępnych składników pokarmowych. Należy jednak pamiętać, że słoma pozostawiona na polu nie równa się próchnicy w glebie. Co więc możemy zrobić, aby znaczna cześć pozostawionej słomy przekształciła się z czasem w próchnicę. Podstawą jest umożliwienie zachodzenia w glebie procesów humifikacji, a nie tylko mineralizacji. Większość rolników wie o konieczności zastosowana azotu na mineralizację słomy – zaleca się ok. 40 kg N/ha. Ale zachowanie odpowiedniego stosunku C:N to nie wszystko. Proces humifikacji zawsze powinien zachodzić równocześnie z procesami mineralizacji, a im większy jego udział tym lepiej dla gleby i przyszłych plonów – czyli dla nas. Dlaczego to takie ważne ? Od żniw do siewu rzepaku mamy mało czasu, przez pośpiech można zablokować możliwość zachodzenia tych procesów, np. przez uprawę na tzw. „razówkę”. Słoma przerzucona na podskibie i przykryta glebą, a do tego dociśnięta wałem (aby nie tracić wody), nie będzie miała warunków do syntezy humusu glebowego.  Aby procesy mogły zachodzić sprawnie, potrzebne są odpowiednie warunki dla rozwoju mikroorganizmów glebowych, które odpowiadają za te przemiany.

Najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem jest stymulownie tych procesów poprzez aplikację na słomę roztworu Basfoliar® Black SL wraz z RSM (20-30 kg N/ha zależnie od ilości słomy) lub po uprzednim wysypaniu mocznika czy saletry. Basfoliar® Black SL jest mieszaniną kwasów humusowych i fulwowych czyli naturalnych składników próchnicy glebowej. Stymulują one rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za tworzenie odpowiednich warunków dla procesów syntezy złożonych związków organicznych tworzących humus glebowy, którego wzrost możemy zauważyć po zmianie wybarwienia profilu glebowego (ciemniejsza barwa). Substancje humusowe ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne zwiększają kompleks sorpcyjny wpływając na żyzność gleby. Niezależnie od rodzaju gleby i technologii uprawy (nie mówimy tu o braku dobrej praktyki rolniczej, niektórych błędów nie naprawi szybko nawet Basfoliar®Black). Umożliwiając namnażanie mikroorganizmom glebowym tworzą optymalne warunki dla innych organizmów odpowiedzialnych za napowietrzenie i strukturę gruzełkowatą gleby. Jest to szczególnie ważne jeśli spojrzymy na przebieg pogody w okresach wegetacyjnych ostatnich lat. Duże niedobory wody potem gwałtowne opady i ziemia, która nie jest w stanie przyjąć wody z powodu przesuszenia i braku struktury. Gleba o odpowiedniej strukturze nagrzewa się też szybciej wiosną, co umożliwia szybsze pobieranie składników pokarmowych i start wiosenny upraw.

Basfoliar® Black SL to płynny produkt o zrównoważonej zawartości kwasów humusowych i fulwowych, dużej czystości i w pełni rozpuszczalny dzięki czemu może być aplikowany przez zwykłe dysze opryskiwaczy. Jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do ukierunkownia i przyspieszenia rozkładu resztek pożniwnych, ma on też ogromny wpływ na rozwój systemu korzeniowego, co szczególnie ważne w początkowym etapie wzrostu roślin. Dużo efektywniejsze jest też pobieranie składników pokarmowych z gleby dzięki efektowi chelatowania ( szczególnie P, N i mikroelementów).

Wypróbuj i zobacz jak będą wyglądały wschody roślin następczych na polach gdzie zastosowałeś 8-10 L Basfoliar® Black SL na ściernisko. To nie obietnice, to fakty. Twój warsztat pracy to żywy organizm, pozwól mu dobrze funkcjonować na pewno się odwdzięczy.

Autor: Piotr Kotowski, COMPO EXPERT Polska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X