AktualnościOchronaPolecane

Zabieg na opadający płatek w rzepaku

Fot. AdobeStock

W fazie kwitnienia, które trwa od 3 do 6 tygodni rzepak jest szczególnie narażony na infekcje takimi chorobami, jak: zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych oraz szara pleśń.

Zagęszczony łan, duża wilgotność i niezbyt wysoka temperatura powietrza to idealne warunki do rozwoju tych chorób. Obecnie w rzepaku ozimym opadły już pierwsze płatki. Jest to sygnał do wykonania zabiegu zwalczającego zgniliznę twardzikową. Rozwojowi tej choroby sprzyja m.in. wysoka wilgotność i opadające płatki kwiatowe pozostające w rozwidleniach łodyg rzepaku lub u nasady liści, gdzie patogen ma doskonałe warunki do rozwoju. Szkodliwość choroby jest duża. Porażenie łodyg prowadzi do zakłóceń w przewodzeniu substancji pokarmowych i wody, zwiększa skłonność do wylegania, wpływa na obniżenie plonu i jakości nasion. Porażenie łuszczyn powoduje przedwczesne zasychanie nasion i zanieczyszczenie materiału siewnego przez sklerocja.
Kwitnienie rzepaku to okres krytyczny w ochronie fungicydowej. W czasie opadania płatków kwiatowych rzepak jest już wysoki i dobrze zbudowany. Łan jest mało przewiewny, do tego dochodzi wilgoć i uszkodzenia po szkodnikach. Wykonując zabieg fungicydowy w czasie opadania płatka, chronimy plantacje także przed typowymi chorobami łuszczyn. Wykonanie go pod koniec okresu kwitnienia, a na początku etapu formowania się łuszczyn, znacząco wpłynie na jakość ochrony przed czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W praktyce bardzo często zabieg ten łączy się ze zwalczaniem szkodników łuszczynowych: pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika. Szkodliwość pryszczarka jest w dużej mierze uzależniona od żerowania chowacza podobnika, który wygryzając dziurki w nowo tworzących się łuszczynach, umożliwia składanie w nich jaj pryszczarkowi. Zabiegi zwalczające szkodniki łuszczynowe wykonywane są w momencie, kiedy rośliny rzepaku jeszcze kwitną, dlatego należy zachować szczególną uwagę na owady zapylające.

Odpowiedni fungicyd do ochrony rzepaku to taki, który eliminuje w okresie około kwitnienia zagrożenia związane z możliwością wystąpienia chorób.

Sprawdzony fungicyd do stosowania podczas kwitnienia rzepaku

X