AktualnościOchronaPolecane

Zabieg na opadający płatek w rzepaku

Fot. AdobeStock

W fazie kwitnienia, które trwa od 3 do 6 tygodni rzepak jest szczególnie narażony na infekcje takimi chorobami, jak: zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych oraz szara pleśń.

Zagęszczony łan, duża wilgotność i niezbyt wysoka temperatura powietrza to idealne warunki do rozwoju tych chorób. Obecnie w rzepaku ozimym opadły już pierwsze płatki. Jest to sygnał do wykonania zabiegu zwalczającego zgniliznę twardzikową. Rozwojowi tej choroby sprzyja m.in. wysoka wilgotność i opadające płatki kwiatowe pozostające w rozwidleniach łodyg rzepaku lub u nasady liści, gdzie patogen ma doskonałe warunki do rozwoju. Szkodliwość choroby jest duża. Porażenie łodyg prowadzi do zakłóceń w przewodzeniu substancji pokarmowych i wody, zwiększa skłonność do wylegania, wpływa na obniżenie plonu i jakości nasion. Porażenie łuszczyn powoduje przedwczesne zasychanie nasion i zanieczyszczenie materiału siewnego przez sklerocja.
Kwitnienie rzepaku to okres krytyczny w ochronie fungicydowej. W czasie opadania płatków kwiatowych rzepak jest już wysoki i dobrze zbudowany. Łan jest mało przewiewny, do tego dochodzi wilgoć i uszkodzenia po szkodnikach. Wykonując zabieg fungicydowy w czasie opadania płatka, chronimy plantacje także przed typowymi chorobami łuszczyn. Wykonanie go pod koniec okresu kwitnienia, a na początku etapu formowania się łuszczyn, znacząco wpłynie na jakość ochrony przed czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W praktyce bardzo często zabieg ten łączy się ze zwalczaniem szkodników łuszczynowych: pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika. Szkodliwość pryszczarka jest w dużej mierze uzależniona od żerowania chowacza podobnika, który wygryzając dziurki w nowo tworzących się łuszczynach, umożliwia składanie w nich jaj pryszczarkowi. Zabiegi zwalczające szkodniki łuszczynowe wykonywane są w momencie, kiedy rośliny rzepaku jeszcze kwitną, dlatego należy zachować szczególną uwagę na owady zapylające.

Odpowiedni fungicyd do ochrony rzepaku to taki, który eliminuje w okresie około kwitnienia zagrożenia związane z możliwością wystąpienia chorób.

Sprawdzony fungicyd do stosowania podczas kwitnienia rzepaku

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X