AktualnościOchronaPolecane

Chowacz podobnik nalatuje od strony lasów

Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu wydał komunikat o występowaniu chowacza podobnika na plantacjach rzepaku. Podczas prowadzonego monitoringu upraw rzepaku (w Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze), szczególnie w pasach brzegowych pola zaobserwowano liczne chrząszcze chowacza podobnika na roślinach rzepaku. Chowacz podobnik nalatuje od strony lasów, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na część plantacji, która przylega do zadrzewień. IOR przypomina, że warto zwrócić uwagę na tego agrofaga, szczególnie w rejonach licznego występowania pryszczarka kapustnika. Uszkodzenia łuszczyn powodowane przez chowacza podobnika są wykorzystywane przez pryszczarka kapustnika do składania jaj, a szkody przez niego powodowane mogą być bardzo duże.

Opis szkodnika
Chrząszcz jest wielkości 2,5–3 mm, pokryty szarymi łuskami. Głowa, odnóża i czułki są czarne, na pokrywach skrzydeł widnieją paski równej szerokości. Głowa zakończona długim i cienkim, wygiętym do dołu ryjkiem.

 

Fot. Rapool

Szkodliwość
Chowacz podobnik rozwija jedno pokolenie w roku. Stadium zimującym są chrząszcze pozostające pod warstwą ściółki, w wierzchniej warstwie gleby na brzegach lasów i zadrzewień. Wiosną, gdy temperatura osiągnie ok. 15°C, zwykle na początku kwitnienia, chrząszcze opuszczają miejsca zimowania i przelatują na plantacje rzepaku. Masowe loty chrząszczy odbywają się przy temperaturze około 20°C. Początkowo samice żerują na liściach, a następnie wygryzają niewielkie otwory w młodych łuszczynach i składają zwykle jedno jajo. Po 8–9 dniach wylęga się larwa, która żeruje na zawiązkach nasion przez okres 18–40 dni. Po zakończeniu żerowania larwa wygryza w łuszczynie otwór i przedostaje się do gleby, gdzie następuje przepoczwarczenie. Młode chrząszcze nowego pokolenia wylatują w lipcu i sierpniu. Przez krótki okres żerują na roślinach kapustowatych, po czym przechodzą na miejsca zimowania.

Próg ekonomicznej szkodliwości:
• 1 chrząszcz na jednej roślinie.
• 1 chrząszcz na dwie rośliny – w przypadku licznego wystąpienia pryszczarka kapustnika.

Czym zwalczać chowacza podobnika?

https://www.agro.basf.pl/pl/produkty/Fastac®-Active-050-ME.html

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X