AktualnościOdmianyPolecane

Monitoring plonów rzepaku 2021

AdobeStock

Uprawa rzepaku wymaga dużego doświadczenia, nakładów oraz znajomości agrotechniki uprawy. Ostatnie lata cechuje duża zmienność warunków atmosferycznych, które mają wpływ na plonowanie.

Należy pamiętać że, jednym z głównych czynników warunkujących wzrost produkcji oraz odpowiednią jakość pozyskiwanych nasion rzepaku jest odmiana. Wysokie i stabilne plonowanie w różnych warunkach glebowych i klimatycznych, a także w kolejnych sezonach wegetacyjnych, o na ogół odmiennej ilości opadów i innej temperaturze, decyduje o wartości odmiany.

Producenci rzepaku powinni wiedzieć, że oprócz właściwego wyboru odmiany, dostosowanego do określonych uwarunkowań gospodarstwa, muszą w jak największym stopniu uwzględnić elementy prawidłowej agrotechniki. Jednoczesne wykorzystanie czynników odmianowego i agrotechnicznych pozwala lepiej wykorzystać potencjał plonotwórczy uprawianych odmian. Jeszcze kilka lat temu w produkcji osiągano średnio plon wynoszący zaledwie połowę wysokości plonu uzyskiwanego w doświadczeniach polowych. W ostatnich latach relacja ta wyraźnie się poprawiła i wynosi ponad 60%, a to wskazuje na lepsze wykorzystywanie możliwości plonotwórczych odmian przez producentów rzepaku.

O poziomie plonowania rzepaku w Polsce decydują również warunki glebowo-klimatyczne. Rzepak jest, niestety, rośliną silnie reagującą na zmienne warunki pogodowe, z czego wynikają znaczne wahania plonów między kolejnymi sezonami wegetacyjnymi. Ostatnio coraz częściej rzepak jest wysiewany także na glebach słabszych, stąd poszukiwanie odmian mniej wymagających w tym zakresie.

Jakie są Państwa doświadczenia ze zbiorami rzepaku w 2021 roku?  Jakie odmiany uprawialiście i jakie uzyskaliście plony. Firma Rapool zaprasza do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej poziomu plonowania rzepaku. Zapraszamy!

https://www.rapool.pl/index.cfm/nav/844/action/surveys.html?id=21

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X